pátek 23. listopadu 2012

DevFest Story

V sobotu 10. listopadu 2012 proběhla v Praze zajímavá vývojářská konference DevFest. Asi měsíc před tím mě oslovil Pavel Vybíral z pořádající agentury a nabídl mi možnost na konferenci přednášet. Vystoupit na nějaké menší konferenci mě vždy lákalo. Že to ale bude akce s tak velkou účastí ajťáku mi začalo docházet až poté, co jsem účast přislíbil. ;)

Ve volbě tématu jsem měl od pořadatelů poměrně volnou ruku. "Vyberte něco z toho, o čem blogujete a twítujete". Na Twitteru se snažím psát vývojářské rady a tipy (jak kdysi řekl v nadsázce Dan Kolman "moudra"), které sbírám během své praxe a při čtení všemožných ajťáckých i neajťáckých materiálů. Blog se mi profiluje od původně čistě kodérských problematik směrem k peopleware a týmové spolupráci. Po 10 letech kódování a postupného objevování praktik dobrého návrhu a psaní čitelného kódu je pro mě zamýšlení se nad lidskými aspekty vývoje software příjemnou změnou.

S ohledem na vysokou návštěvnost a pozitivní zpětnou vazbu k blogpostu Duševně upřímný programátor, jsem se rozhodl přednášku zaměřit na charakterové vlastnosti, které profilují dobrého vývojáře. Pokusil jsem se také vysvětlit základy v přístupu k naší profesi. Vývojář by si měl uvědomit, že jeho nejdůležitější dovedností je schopnost rozkládat a zjednodušovat řešený problém. Osvojovat si techniky řízení složitosti, které mají úzkou vazbu na techniky pro zajištění kvality. Trénovat dovednosti pro psaní kódu podobně jako trénují sportovci. Být hladový po informacích o technologickém vývoji. Přemýšlet nad efektivností používaných pracovních postupů. A také dbát na svoje zdraví a zajistit si tak dlouhodobou použitelnost. Přednáška tak byla určená pro všechny vývojáře, nezávisle na vývojové platformě.

K dispozici jsou slajdy přednášky na Slideshare a video na YouTube.

Upozornění: Přednáška obsahuje sex! Pouze pro vývojáře staří 18 let! :)

Něco ze zákulisí

Připravovat se na přednášku v bytě se třemi dětmi je slušný víceboj. Ještě větší adrenalin je pak vlastní vystoupení. Hodně jsem bojoval s nervozitou a asi to je na videu znát. Nějakou dobu mně trvalo, než jsem se uvolnil. Možná si ještě vzpomenete, jak jste se při vašem prvním vystoupení před tolika lidmi cítili vy. ;) Každopádně jsem za tuto zkušenost moc rád.

Dopředu jsem se těšil, že se osobně setkám s lidmi, které znám zatím pouze z Twitteru. Respektované prezentátory Dana Steigerwalda a Jirku Knesla, "virtuální kamarády" Augiho, Tomáše Pastorka, Honzu Novotného, Ondru Mirtese a další. Ty první jsem nezastihl a ty druhé zase nepoznal podle profilovek. :) Snad někdy příště. Nakonec jsem byl na celé akci jenom pár hodin, protože na mě padla megaúnava z nevyspání a z náročného dopoledního cestování.

Velký dík patří organizátorům za přípravu atraktivního programu a zvládnutí celé akce!

9 komentářů:

 1. Tak jestli budeš příští víkend na MS-Festu, tak se určitě uvidíme :-) Ale helmu, kterou mám na profilovce na Twitteru, mít nebudu, jelikož na snb už nejezdím :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Super :) Doufám, že dorazím. A v sobotu od 14 hodin mám o výběru přednášky jasno ;)
   Asi bys měl profilovku aktualizovat na nějaký tenisový motiv ;)

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 2. Rád tě na MS Festu taky potkám :)

  (v tom smazaném komentáři bylo to samé)

  OdpovědětVymazat
 3. Určitě bychom se na MS-Festu měli sejít. Už jenom kvůli tomu hroznýmu označení "virtuální kamarádi". :) Na živo vypadám trochu míň pekelně než na tom twitteru, i když... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) Pokud se ti povede výraz jako na profilovce, tak tě určitě nepřehlédnu! ;)

   Vymazat
 4. Klobou dolů, ne každý se odváží prezentovat. Já si to nacvičuji na vysokých školách, občas se tam vnutím s nějakým tématem, třeba Agilní metodiky v praxi. Jinak k tématu doporučuji knihu Confessions of a Public Speaker.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Člověk se může teoreticky připravovat jak chce dlouho, ale samotné vystoupení je pak stejně úplně jiná záležitost. Chce to praktikovat a učit se z chyb. Důležité je mít zpětnou vazbu, bez ní se člověk zlepšuje pomalu. Líbí se mi koncepty řečnických klubů Toastmasters. Užitečné pro všechny profese, kde se vyžaduje vystupování na veřejnosti. I pro introvertní ajťáky prezentující na konferencích. :)

   Vymazat